Contact Information

We continously seek between design and technology. For over a decade, we’ve helped businesses to craft honest.

Open Hours

Contact Information

We continously seek between design and technology. For over a decade, we’ve helped businesses to craft honest.

Open Hours

Jak si správně spočítat návratnost fotovoltaického systému v roce 2022?

Cena elektřiny v roce 2022 překvapila a předčila i ty nejčernější obavy. Vývoj cen strmě vystoupal do částek, které likvidují firmy i domácnosti. A jsou to právě fotovoltaické systémy, které ukazují cestu nezávislosti a finanční svobody v případě nečekaných změn na trhu. Ale vyplatí se? Pojďme se na to podívat blíže.


Fotovoltaická elektrárna dokáže podle množství osazených panelů generovat velké množství energie. Elektřina se ihned posílá stejnosměrným proudem do střídače, což přivede střídavý proud přímo k našim elektrospotřebičům. Ideální stav, kdy se všechna vyrobená elektřina hned spotřebuje, nastává vzácně. Buď je potřeba více elektřiny anebo je jí vyrobeno více. V případě přebytku je několik možností – buď lze přebytek posílat do distribuční sítě jako tzv. přetok a dostat za něj peníze nazpět, anebo elektřinu uchovávat v baterii či ve formě akumulace teplé vody v bojleru.

Vydělá si fotovoltaická elektrárna prodejem vyrobené elektřiny?

Se zajímavým výdělkem při posílání nadbytečné energie do sítě nelze počítat, částky jsou opravdu nízké. Výhodnější je akumulace, ale ani ta není možná do nekonečna. Podle nabídky dodavatele pak můžete využít i další služby, např. virtuální baterie, ale stále platí, že nejvýhodnější je, když elektřina zůstane přímo u vás.

Již mnoho let se velmi zajímám o obnovitelné zdroje energie, zejména o solární energii a její schopnost přinést hodně zelené a udržitelné energie milionům lidí po celém světě.

Richard Branson

Nejčastější výkony fotovoltaickým elektráren

Nejmenší výkony začínají kolem 3,5 kWp s roční výrobou k 4 000 kWh, zlatou střední cestou je téměř dvojnásobný výkon kolem 6 kWp a roční výrobou kolem 8 000 kWh. A pro náročné, kteří chtějí maximální úsporu a soběstačnost a mají větší spotřebu energie, je vhodný výkon kolem 10 kWp s roční výrobou přes 10 000 kWh. Výkon se samozřejmě odvíjí od množství panelů, které je třeba umístit na střechu. Nejnáročnější a nejvýkonnější řešení počítá s více než 20 panely, přičemž by ideálně měly mířit na jižní stranu.

Jak je to tedy s tou návratností?

Jednoduchá otázka, ale odpověď tak jednoduchá není. Pro maximalizaci výkonu a současně užitku elektřiny je každé řešení na míru. Nelze jednoduše násobit získanou elektřinu aktuální sazbou, faktorů je více. Především schopnost využít vysoké procentu získané energie výrazně zvyšuje návratnost. Zde vychází čísla lépe těm, co mají velké spotřeby, napájejí auto elektřinou, ohřívají vodu v bazénu apod. Dalším zásadním faktorem je orientace střechy, kdy jižní strana je nejefektivnější. Výhodou je vysoká dotace, která návratnost snižuje až o 7 let! A tedy délka návratnosti? Podle schopnosti spotřebovávat vlastní energii se pohybuje se zohledněním všech faktorů (také například inflace) na 6-8 let při levnějším řešení fotovoltaiky o výkonu necelých 3 kWp bez baterie.

Běžné výpočty návratnosti nepočítají s dovolenými či častými víkendovými pobyty mimo domov, ale nepočítají ani s extrémními změnami na trhu s elektřinou. Že jsou však fotovoltaické elektrárny výhodnou investicí, o tom není pochyb. Vzhledem k délce užitnosti a garancí funkčnosti a záruk získáváte zajímavý příjem v podobě zásadního a nezbytného zdroje.

Při investování do fotovoltaické elektrárny nezapomínejte, že je výhodné ji využívat. Využitelnost vyrobené energie by se měla ideálně pohybovat kolem 70 %. Není tedy ani tak důležitý výkon, jako jeho využití. Náš obchodní specialista vám pomůže spočítat, který výkon elektrárny odpovídá vašemu životnímu stylu a je tedy pro vás nejvýhodnější.